4/2012
Obrazek ilustrujący tekst Noty o książkach

Noty o książkach

 

Na przełomie roku pomyślałem sobie, że chętnie przeczytałbym historię Teatru Rozrywki w Chorzowie. Ku mojemu zaskoczeniu – jak na zawołanie – po kilku tygodniach miałem na biurku tom autorstwa Krzysztofa Karwata. Skąd to zainteresowanie chorzowską sceną? Interesująca jest geneza teatru, który miał być jedną z trzech scen teatralnych powołanej w 1974 roku w ramach TVP Dyrekcji Teatrów Telewizji, organizującej działanie trzech teatrów: Teatru Kwadrat w Warszawie, Music Hallu TVP w Chorzowie oraz Teatru Telewizji w Warszawie (budynek, który miał być polskim Folies Bergère, miał stanąć na tzw. ścianie zachodniej w centrum miasta).
Książka detalicznie opisuje długie perypetie związane z realizacją pomysłu Radiokomitetu – stworzenia na Śląsku telewizyjnego Music Hallu. Znalazłem więc to, czego potrzebowałem. Jednak historia Teatru Rozrywki to przede wszystkim historia dyrekcji Dariusza Miłkowskiego – który teatr właściwie stworzył na nowo (włączając w to nazwę) i kieruje nim od 1984 roku. Jak tu pisać książkę dokumentującą ćwierćwiecze jednej dyrekcji?
Krzysztof Karwat opisuje teatr poprzez kolejne premiery, te udane i te nieudane – wydawałoby się, nic bardziej oczywistego – ale unika monotonii oraz nadmiaru cytatów i szczegółów. W jego opowieści każde przedstawienie jest elementem pomagającym opisać budowanie teatru, budowanie zespołu, budowanie indywidualnych karier. Udało się. Powstał zajmujący esej, który pozwala zrozumieć kształt tego teatru.
Monografii teatru towarzyszą bogate indeksy oraz zestawienie wszystkich premier (obok daty premiery, liczby przedstawień i widzów zamieszczono datę ostatniego spektaklu – wymowna informacja pozwalająca się zorientować w żywotności spektaklu). Tylko przypisów brakuje – a czasem szkoda – co jednak nie zmniejsza przyjemności z lektury.

Krzysztof Karwat
Stąd do Broadwayu
Historia Teatru Rozrywki

Stowarzyszenie Teatralne Entrée
Chorzów 2011

teatrolog, badacz polityki kulturalnej i organizacji teatru, wykładowca i dziekan Wydziału Wiedzy o Teatrze AT. W latach 2007-2016 członek redakcji „Teatru”, w latach 2009-2020 kierownik działu literackiego Teatru Narodowego.