4/2012
Obrazek ilustrujący tekst Noty o książkach

Noty o książkach

 

Tytuł książki jest zabawą ze słynnym napisem na fasadzie poznańskiego Teatru Polskiego. Efektowna publikacja (przywodząca na myśl styl wydawania jubileuszówek teatralnych w słowo/obraz terytoria) ma podwójne zadanie – czci 135-lecie teatru i dokumentuje dyrekcję Pawła Szkotaka. Białe strony poświęcone siedmiu ostatnim sezonom przeplatane są nieregularnie stronami zielonymi dotyczącymi historii „cokolwiek dalszej”. Te krótkie, pomysłowe graficznie prezentacje najważniejszych wydarzeń z dziejów, skłaniają do wertowania książki – gdy tymczasem śledzenie dokonań z kolejnych sezonów wymaga więcej skupienia. (Zdziwienie budzi jedynie brak na zielonych stronach wspomnienia o wielkiej roli Ireny Eichlerówny w Fedrze reżyserowanej przez Horzycę – jedno z teatralnych wydarzeń tamtych czasów – natomiast przypomniana jest mniej znacząca współpraca z Niną Andrycz.)
Co ważne, w ramach podsumowania zestawiono premiery w wątki tematyczne i programowe – Prapremiery, Dramaturgia XX wieku, Reinterpretacje klasyki – według których można dorobek tych siedmiu sezonów ułożyć. Wcale niebagatelny – a w codziennym zgiełku trudny do objęcia. (Dodać jeszcze trzeba konkurs dramaturgiczny Metafory Rzeczywistości i festiwal Bliscy Nieznajomi). Niezły materiał do dyskusji, jak tworzyć teatr miejski.

tytuł Naród Sobie – Teatr Tobie. Teatr Polski w Poznaniu
red. Anna Maśląkowska, Joanna Nowak
wyd. Teatr Polski w Poznaniu
miejsce i rok Poznań 2011

teatrolog, badacz polityki kulturalnej i organizacji teatru, wykładowca i dziekan Wydziału Wiedzy o Teatrze AT. W latach 2007-2016 członek redakcji „Teatru”, w latach 2009-2020 kierownik działu literackiego Teatru Narodowego.