Zachęta do felietonistyki
łównym tematem „Człowieka-Brzytwy” jest felietonistyczna działalność Antoniego Słonimskiego, a tematem pobocznym jest sam gatunek felietonu.
Mistrzostwo drugiego planu
Obcując z dziełem kultury, obcuje się de facto z całym uniwersum ściśle powiązanych ze sobą czynności, wśród których nie ma hierarchii – co najwyżej kolejność wykonywania zadań.
Najpopularniejsze w kategorii
- tydzień
- miesiąc
- rok
Komiks
Mrożek Anny Nasiłowskiej
Obecność Mrożka… Od dawna niemodny, odsyłany do lamusa, ale przecież ciągle gdzieś i ktoś w teatrze Mrożka robi.
Monsieur Pienk, czyli Grzegorzewskiego portret wielokrotny
Książka Maryli Zielińskiej „To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego” to pokaźne wydawnictwo, jakiego bodaj nie doczekał się dotąd żaden inny reżyser w historii polskiego teatru.
Dzieło pasjonata
Gondole na placu Defilad zanurzone w wodzie, z lekko pochylonym w jednej z nich Grzegorzewskim, odnoszą się bezpośrednio do drugiego z przywołanych w tytule sesji określeń: wyobraźnia.
Teatr mowy Wiesława Myśliwskiego
Myśliwski traktuje pisanie dla teatru jako pełnoprawną literaturę, jego teatr, choć mieści sugestywne obrazy, opiera się na słowie.
Powrót Rittnera
Książka ta pokazuje, że utwory Rittnera, zinterpretowane na nowo, mogą być atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy.
Doczepianie sensu
To literatura dramatyczna tworzona w bibliotece, czerpiąca garściami z tradycji kultury polskiej i europejskiej. Nie jest jednak bynajmniej papierowa.
Teatr, którego już nie ma
Z przykrością zauważam, że zainteresowanie Białorusią w Polsce maleje z miesiąca na miesiąc.
Wyjątkowy teatr Władysława IV
Liczący trzysta czterdzieści dwie strony i bardzo bogato ilustrowany tom esejów, ukazał się w ramach dopiero przygotowywanej wystawy o teatrze wazowskim.