Punkt widzenia, czyli jak pisać historię teatru w jednym mieście
Książka Artura Dudy stanowi znakomity przykład historycznoteatralnej narracji sprawnie splecionej z dziejami miasta.
Depresja i światło
Książka pieczętuje fakt, że bydgoski „Kwartalnik Artystyczny” jest „polskim domem Samuela Becketta”.
Ziemia i Reduta
Książka „Ziemia – duch – Reduta”, biograficzna opowieść o Mieczysławie Limanowskim, wyszła już po śmierci Zbigniewa Osińskiego i pozostaje nieukończona.
Osterwowy przewodnik
„Dzienniki wypraw 1938–1939” Juliusza Osterwy to drugi tom serii „Reducie na stulecie” zainaugurowanej w 2019 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Najpopularniejsze w kategorii
- tydzień
- miesiąc
- rok
Komiks

Śmierć Arlekina, powrót Afanasjewa
Ukazanie się wyboru dramatów Jerzego Afanasjewa „Tralabomba” zbiegło się ze śmiercią niezwykłego aktora, Ryszarda Ronczewskiego - ostatniego artysty Cyrku Rodziny Afanasjeff.
Nieosiągalne obszary performansu
Tytuł „Zjadanie psów nie wskazuje”, że ta książka traktuje o teatrze. Dopiero później wychodzi na jaw, że mamy do czynienia z pracą naukową z zakresu performatyki.
Regietheater
Teatr reżyserski (niem. Regietheater) to określenie drażliwe dla osób zajmujących się niemieckojęzycznym teatrem, kojarzone przede wszystkim z reżyserami pokolenia 1968 roku.
Kantor. Ochronić przed petryfikacją
Ruch Cricoteki z samego centrum Krakowa na peryferie – tranzyt do nowej przestrzeni wystawienniczej – mocno zainspirował Fazan.
Pole manewru
Czy nowe przekłady mogą spowodować zasadniczą zmianę czechowowskiej optyki? Chyba nie.
Jerzy Jarocki – ćwiczenia z pamięci
Legenda Jarockiego jest potrzebna współczesnemu polskiemu teatrowi, lecz jest mało prawdopodobne, by stała się źródłem jakiejś nowej, twórczej energii.
Planeta Różewicz – w radiu
Barbara Zwolińska z niezwykłą dokładnością śledzi przekształcenia tekstów Różewicza w słuchowiskach. Tropi skróty, szczególnie w adaptacjach sztuk pełnospektaklowych.
Polskie losy, polskie drogi
O tym, że Janina Hera bada losy polskich artystów, wiedzieliśmy od dawna. Kto jednak mógł przypuszczać, że badania zajmą autorce tyle lat.