Mistrzostwo drugiego planu
Obcując z dziełem kultury, obcuje się de facto z całym uniwersum ściśle powiązanych ze sobą czynności, wśród których nie ma hierarchii – co najwyżej kolejność wykonywania zadań.
Opery do czytania
W „Librettach literackich” Antoni Libera daje kolejny dowód operowych zainteresowań.
Głos transu
To książka niezwykle pożyteczna dla zainteresowanych literacką i teatralną sztuką Mirona Białoszewskiego.
Najpopularniejsze w kategorii
- tydzień
- miesiąc
- rok
Komiks
Dzieło pasjonata
Gondole na placu Defilad zanurzone w wodzie, z lekko pochylonym w jednej z nich Grzegorzewskim, odnoszą się bezpośrednio do drugiego z przywołanych w tytule sesji określeń: wyobraźnia.
Teatr mowy Wiesława Myśliwskiego
Myśliwski traktuje pisanie dla teatru jako pełnoprawną literaturę, jego teatr, choć mieści sugestywne obrazy, opiera się na słowie.
Teatr jako poligon
Szanuję odwagę Kosińskiego, który zdając sobie sprawę z ryzyka, podjął się próby spojrzenia w przyszłość teatru. Szkoda tylko, że uczynił to z perspektywy aż nazbyt oczywistej.
Alternatywy
Marek Kochan, od dwudziestu lat aktywny dramatopisarz, nie rozpieszczany przez teatr, w teatrze audiowym stał się reżyserem własnych tekstów, a nawet wymyślił własny typ słuchowiska.
Teatr, którego już nie ma
Z przykrością zauważam, że zainteresowanie Białorusią w Polsce maleje z miesiąca na miesiąc.
Wyjątkowy teatr Władysława IV
Liczący trzysta czterdzieści dwie strony i bardzo bogato ilustrowany tom esejów, ukazał się w ramach dopiero przygotowywanej wystawy o teatrze wazowskim.
Kalamburowa rodzina
Kalamburowe herstorie nie kwestionują funkcjonującej dotąd narracji historycznej, lecz ciekawie ją doświetlają.
Abyśmy nie ulegli skandalowi
Dorota Semenowicz analizuje współczesny skandal, najczęściej obecny w mediach (choć wychodzący też na ulice), wywoływany przez spektakl teatralny.