Rozmowa niedokończona
Nieczęsto się zdarza, by reżyserzy spowiadali się kolegom po fachu ze swego życia. Jeśli nawet dochodzi do takich rozmów, to rzadko pozostaje po nich jakiś ślad.
Polskie Eldorada
Antologia sztuk Mariusa von Mayenburga w przekładzie Karoliny Bikont – to pierwszy jak dotąd w Polsce, a w dodatku dość obszerny wybór tekstów znakomitego dramatopisarza.
Skarby miasta całego
Narrator „Praskich świąt radości…” myśli i pisze Hrabalem. Na tyle zręcznie, że umyka nam to, co u Hrabala najistotniejsze – u Pomorskiego brakuje czasem hrabalowskiej precyzji.
Na planecie agonii
„Kiedy umiera bliska osoba, umiera się razem z nią. Jest to doświadczenie graniczne, porównywalne wyłącznie do współrodzenia dziecka” – mówi Mateusz Pakuła.
Najpopularniejsze w kategorii
- tydzień
- miesiąc
- rok
Komiks

Trzy siostry po fachu
Przeczytanie „Trzech tłumaczek” zalecam szczególnie naszym dramaturgom, aby podpatrzyli, co to znaczy pracować z cudzym tekstem – w pełnym dla niego szacunku.
Pożytki z wątpliwości
Choć tom „Krystian Lupa. Artysta i pedagog” został wydany w 2021, to na poziomie wstępnych założeń powiela konceptualizację Piotra Gruszczyńskiego z książki „Ojcobójcy”.
Obserwator z peronu
Może rzeczywiście Tadeusz Nyczek nie wskakuje już do pociągu, szczególnie rozpędzonego, ale zbiór jego felietonów pokazuje, że za duchem czasu nadąża jak mało kto.
Teatralne laboratoria wolności
„Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie” Kaczorowskiego to dramaturgia, która jest otwarta na rozmaite teatralne spełnienia.
Jak rozwichrzyć „Dziady”?
„Krypta Gustawa” stanowi według deklaracji Zbigniewa Majchrowskiego kontynuację „Celi Konrada”. Autor nie dopisuje jednak po prostu ciągu dalszego tamtej publikacji, lecz na różne...
Partyzant socjalistycznej sprawy
„Dejmek” Magdaleny Raszewskiej, licząca ponad sześćset stron biografia wybitnego reżysera, jest imponującym, mozaikowym portretem nieszablonowego artysty i człowieka.
Próba mitobiografii literackiej
„Boga Adama” Rutkowskiego postrzegam jako próbę mitobiografii literackiej. Tom to esencja trzydziestoletniego cyklu esejów autora o Mickiewiczu, Towiańskim i towiańczykach.