Trzy siostry po fachu
Przeczytanie „Trzech tłumaczek” zalecam szczególnie naszym dramaturgom, aby podpatrzyli, co to znaczy pracować z cudzym tekstem – w pełnym dla niego szacunku.
Pożytki z wątpliwości
Choć tom „Krystian Lupa. Artysta i pedagog” został wydany w 2021, to na poziomie wstępnych założeń powiela konceptualizację Piotra Gruszczyńskiego z książki „Ojcobójcy”.
Obserwator z peronu
Może rzeczywiście Tadeusz Nyczek nie wskakuje już do pociągu, szczególnie rozpędzonego, ale zbiór jego felietonów pokazuje, że za duchem czasu nadąża jak mało kto.
Najpopularniejsze w kategorii
- tydzień
- miesiąc
- rok
Komiks

Próba mitobiografii literackiej
„Boga Adama” Rutkowskiego postrzegam jako próbę mitobiografii literackiej. Tom to esencja trzydziestoletniego cyklu esejów autora o Mickiewiczu, Towiańskim i towiańczykach.
I have a dream
Tekst dramatu Marzyciele właśnie się ukazał po raz pierwszy u nas pod postacią książki. Chwali się Ostrogom, że przypominają dramaty z modernistycznej czołówki.
Panie Gianni, to jest teatr żywy!
Miejscami książka stawała się tak bardzo wspomnieniowa, że zdawała się być hołdem dla zmarłego twórcy. Szkoda, że faktycznie tak się stało.
Nie tylko rozrywka
Drugi tom „Republiki musicali” nie tylko przynosi artykuły stricte naukowe, ale również − i tu wielkie brawa! − oddaje głos praktykom.
W rajskim ogrodzie Czechowa
Z fotografii patrzy na nas Czechow jeszcze bez pince-nez, z rzadką jasną bródką, włos swobodnie rzucony do tyłu. Twarz idealisty, trochę może kpiarza. Musiał się podobać kobietom!
Z tarotem w tle
Wspomnieniowy tom Susany Osorio-Mrożek, przedstawiający historię związku artystki z autorem Emigrantów, rozpoczyna się od ich pierwszego spotkania w Meksyku, a kończy śmiercią pisarza.
Inwersja i metafora
„Teksty dla (Starego) Teatru” to druga już, po „Parafrazach” z 2011 roku, antologia dramatów Pawła Demirskiego.