Najpopularniejsze w kategorii
- tydzień
- miesiąc
- rok

Dziady. Wokół Rollisona
W słuchowisku Tomasza Cyza Ksiądz Piotr nie służy wyłącznie jako tuba mesjańskich idei. Jest kapłanem męczenników pokroju Rollisona i oprawców pokroju Nowosilcowa.
Najlepsi wrogowie
„Duchy Inisherin”, najnowszy film Martina McDonagha, dzieli bardzo wyraźnie cechy jego sztuki scenicznej.
Wojna i niepokój
Być może polski widz potrzebuje takiego katharsis: grającej na emocjach historii o opresyjnym patriarchacie, fanatyzmie religijnym i okropnościach wojny.
Józef Szajna – repliki, reminiscencje, reaktywacje
Wystawa w Muzeum Śląskim konfrontuje z pytaniami o współczesny odbiór „teartu” Szajny, o siłę przekazu, nośność znaków i metafor, wizualną atrakcyjność tego świata.
Rosyjska pułapka
„Post Scriptum” Alvisa Hermanisa i rosyjskiej aktorki Czułpan Chamatowej to właściwie bardzo proste przedstawienie. Bo co teatr może zrobić w sytuacji wojny?
Komiks


Przeżuwajcie
Inscenizacje Historii pewnego dzika albo „Rzeczy o Ryszardzie” i „Królowej Lear” spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem hiszpańskich widzów.

Anatomie pamięci
Tiago Rodrigues analizuje nie tyle złożoność samorzutnych procesów pamięciowych, co celowy akt zapamiętywania konkretnych tekstów kultury. W swoim spektaklu eksponuje napięcie między...

Więcej niż dzieło sztuki
Kowieński „Dorian” Roberta Wilsona jest przejawem czystej radości tworzenia, zachwytem nad nieograniczonymi możliwościami teatru, zdolnego do kreacji piękna.

Pozytywny mit
Twórcy „1989” podeszli do historii i jej bohaterów ze zdrowym dystansem i szczerością, ustawiając w symbolicznej kolejce prawdziwych, a nie patynowanych ludzi.