Najpopularniejsze w kategorii
- tydzień
- miesiąc
- rok
Żółte światło w niebieskiej ciemności
„Werther” Julesa Masseneta w inscenizacji Willy'ego Deckera obrósł przez ćwierć wieku mnóstwem nieporo- zumień i nadinterpretacji.
Głos w sprawie wielości mikroświatów
Ostatnimi laty dyskurs publiczny nie tylko wokół teatru przypomina często znane z „Folwarku zwierzęcego" okrzyki: „Cztery nogi: dobrze, dwie nogi: źle”. Zakładnikami tego konfliktu...
Proza na scenie
Podstawowym zabiegiem adaptatora chcącego przekształcić dzieło prozatorskie w tekst scenariusza jest redukcja treści i rekonstrukcja utworu w oparciu o konkretną wizję reżysera.
Wojna narodowa
W słynnym artykule „Dzieje rewolucji” Karol Irzykowski napisał: „Młoda Polska przez jedną noc posiwiała”. Tą „jedną nocą” był wybuch rewolucji w styczniu 1905 w całym...
Schodami do piekła
Sprawa z diabłem zawsze ma postać otwartą, jak pokazuje choćby żywot Jezusa, kuszonego i na starcie publicznej działalności, i na samym jej końcu. To podreśla konstrukcja dzieła Klaty.
Komiks
Fotografika
Kim jest Edward Hartwig dla mnie jako fotografa teatralnego? Jest artystą, który wniósł ideę fotografiki, którą kierował się w swojej szerokiej twórczości, do fotografowania teatru.
Ekologia czy oikologia?
Włodzimierz Staniewski, tłumacząc znaczenie terminu „ekologia teatru”, podkreśla, że wynika ono bezpośrednio z greckiego źródłosłowu oikos i oznacza po prostu „dom teatru”.
Eurodramat
Eurowizja… Dla jednych festiwal kiczu, konkurs polityczny, wydarzenie o niskim poziomie muzycznym. Dla innych ekwiwalent międzynarodowych wydarzeń sportowych, najlepszy konkurs piosenki. Dla...
Jeszcze o Puzynie
Dziś są czasy krytyki programowej, i humanistyki programowej – programowej historii teatru i teorii teatru. Istnieje jakoby tylko „prawicowa” i „lewicowa” historia teatru.