Redakcja

 

Miesięcznik „Teatr” rejestruje i opisuje najważniejsze wydarzenia teatralne w Polsce i za granicą. W każdym numerze ukazują się omówienia premier z całego kraju oraz rozmowy, publicystyka, felietony. Pismo zajmuje się przede wszystkim teatrem dzisiejszym, ale nie zapomina o jego przeszłości.

„Teatr” tworzy przejrzystą panoramę współczesnego życia teatralnego.

To najstarsze – obok „Twórczości” – polskie pismo kulturalne. Regularnie ukazuje się od 1946 roku i niezmiennie zajmuje się krytyką teatralną. Od 2012 roku „Teatr” ukazuje się w nowej szacie graficznej i po raz pierwszy od momentu powstania – w kolorze.

Teksty grupowane są w stałych działach:
Ludzie – rozmowy z artystami, portrety ludzi teatru,
Przestrzenie teatru – szkice problemowe i przekrojowe o teatrze i dramacie estetyce, zjawiskach, nurtach i polityce teatralnej, pogłębione odczytania spektakli i dramatów
Po premierze – recenzje najważniejszych premier teatralnych z całej Polski
Przegląd – korespondencje zagraniczne, festiwale, teatr tańca, teatr lalek, opera, teatr dla dzieci i młodzieży, wystawy, filmy
Czytelnia – recenzje książek, sztuka przekładu, rozmowy z autorami i tłumaczami, fragmenty dramatów i książek.

Redakcja od lat przyznaje prestiżowe w środowisku teatralnym nagrody: dla najlepszego reżysera (Nagroda im. Konrada Swinarskiego) i aktorów sezonu (Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza). Kilkakrotnie przyznano Nagrodę Specjalną za całokształt osiągnięć artystycznych.

 

Redakcja:

 

Katarzyna Tokarska-Stangret – zastępczyni redaktora naczelnego
katarzyna.tokarska-stangret@teatr-pismo.pl

redaktorka, krytyczka teatralna, koordynatorka wydawnicza, badaczka sztuki Tadeusza Kantora. W zespole „Teatru” od 2007 roku, od 2012 jako sekretarz redakcji. Autorka polsko-angielskiego słownika Pokój wyobraźni. Słownik Tadeusza Kantora / The Room of Imagination. A Tadeusz Kantor Dictionary (2015). Członkini Komisji Artystycznej XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Interesuje ją proces twórczy oraz sposoby jego archiwizacji. Regeneruje taniec. I las.

 

Anna Szymonik – redaktor
fotoedycja
anna.szymonik@teatr-pismo.pl

redaktorka, edytorka, fotoedytorka, recenzentka teatralna, z krótkim stażem sekretarza redakcji na koncie i znacznie dłuższym korektorskim. Różne formy pracy z tekstem szlifowała m.in. w Instytucie Badań Literackich PAN, „Rzeczpospolitej” i kwartalniku „Ptaki”. Miłośniczka wycieczek rowerowych, rysowania i długich wędrówek po galeriach i muzeach. Wielbicielka przyrody, marzy o bliskim spotkaniu z krukiem.

 

Dominik Gac – redaktor
gac.dominik@gmail.com

krytyk teatralny i teatrolog. Stały współpracownik portalu teatralny.pl, kwartalnika „nietak!t” i radiowej Dwójki. Współautor książki Scena Lublin (2017), kilkukrotny członek Komisji Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i jury Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off”. Laureat Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego (2019), stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtwórca zespołów i projektów muzycznych.

 

Grzegorz Wroniewicz – redaktor, korektor

absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wieloletni redaktor i korektor miesięcznika „Teatr”. Współautor pierwszej krytycznej edycji dramatów Zbigniewa Herberta. Współpracuje z Ośrodkiem Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym, dla którego przygotował m.in. edycję dramatów Lidii Amejko w serii „Dramat polski. Reaktywacja”. Od 2020 roku współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku. Obok humanistyki interesują go nauki przyrodnicze, pasjonuje medycyna. Najlepiej odpoczywa, męcząc się w Tatrach Wysokich lub na rowerze. Mąż Anety, dumny ojciec Mikołaja, Kacpra i Dominiki, opiekun boksera zwanego Vipo.

 

Kinga Czaplarska – sekretarz redakcji

kinga.czaplarska@teatr-pismo.pl

absolwentka Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, rysowniczka, weganka